Calendar

October 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 << < > >>
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Who's Online?

Member: 0
Visitor: 1

Announce

rss Syndication

Links

  • wentylacja Warszawa
  • klimatyzacja precyzyjna Warszawa
  • klimatyzacja
  • atrakcje Warszawa
06 Jan 2012 - 18:12:07

elementy dławiace w klimatyzacji

W związku z wycofywaniem z użycia w klimatyzacji ziębników chlorowcopochodnych z grupy CFC i HCFC (R 12, R 22) oraz zastępowaniem ich ziębnikami niedestrukcyjnymi dla warstwy ozonowej, np. pochodzenia naturalnego lub ich mieszaninami, napotyka się na liczne trudności eksploatacyjne klimatyzacji. Jest to szczególnie widoczne wszędzie tam, gdzie wymiana ziębnika na nowy, proekologiczny, odbywa się przy niezmienionych rozwiązaniach konstrukcyjnych urządzenia ziębniczego, klimatyzacji. Większość działań mających na celu poprawę funkcjonowania tych urządzeń klimazacyjnych ukierunkowana jest na analizę budowy oraz parametrów pracy sprężarek i wymienników ciepła. Mało uwagi poświęca się bardzo istotnemu elementowi większości chłodniczych i klimatyzacyjnych sprężarkowych urządzeń małej i średniej mocy, jakim bezsprzecznie jest rurka kapilarna - element, który wymaga bardzo precyzyjnego doboru.  

 
Rys. 1. Teoretyczny przebieg procesu dławienia czystego ziębnika na wykresie lg p-h 


   Rzeczywisty proces dławienia dwufazowego klimatyzacji w rurce kapilarnej przebiega zawsze w warunkach wymiany ciepła, przy czym może to być wymiana ciepła z otoczeniem lub celowe oddziaływanie termiczne w doziębiaczu. Dodatkowo istnieje możliwość wystąpienia krytycznych parametrów przepływu oraz warunków przepływu metastabilnego. Na pracę rurki kapilarnej znaczny wpływ ma stan czynnika na wlocie do kapilary, czyli po opuszczeniu skraplacza oraz warunki panujące na wylocie z rurki, czyli w parowaczu. Każda zmiana warunków na wlocie i wylocie z kapilary powoduje, że natychmiast zmieniają się parametry przepływającego ziębnika klimatyzacji. Wszystko to sprawia, że rzeczywisty proces dławienia jest zagadnieniem złożonym i trudnym. 
   Przed odparowaniem ziębnika klimatyzacji w rurce kapilarnej zmierzona temperatura jest praktycznie stała, więc odpowiadające tej temperaturze ciśnienie nasycenia (obliczone) również jest w przybliżeniu stałe. Natomiast ciśnienie zmierzone spada liniowo wskutek pokonywania oporów tarcia. W punkcie a przecięcia dwóch krzywych ciśnienia, ciśnienie zmierzone równe jest ciśnieniu nasycenia, zatem w tym punkcie ziębnik jest w stanie nasycenia. Można zaobserwować, że odparowanie nie zachodzi w punkcie a, gdyż od tego momentu zarówno krzywa obliczonego ciśnienia nasycenia, jak i krzywa ciśnienia zmierzonego biegną w swoich charakterystycznych kierunkach klimatyzacja Warszawa, aż do osiągnięcia odcinka b-b'. W punkcie b ciśnienie nasycenia obliczone gwałtownie spada, co obrazuje znaczne załamanie się tej krzywej. Ten nagły spadek ciśnienia nasycenia spowodowany jest gwałtownym spadkiem odpowiadającej mu temperatury, który związany jest z pojawieniem się pierwszych pęcherzyków pary. W punkcie c, krzywe ciśnienia ponownie się łączą, tzn. że ciśnienie zmierzone równe jest ciśnieniu nasycenia (stan równowagi termodynamicznej). 
Admin · 228 views · 0 comments
Categories: First category

Permanent link to full entry

http://klimatyzacja.youblog.net/o-montazu-klimatyzac-b1/elementy-dawiace-w-klimatyzacji-b1-p2.htm

Comments

No Comment for this post yet...


Leave a comment

No comments are allowed in this blog