Calendar

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 << < > >>
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Who's Online?

Member: 0
Visitor: 1

Announce

rss Syndication

Links

  • wentylacja Warszawa
  • klimatyzacja precyzyjna Warszawa
  • klimatyzacja
  • atrakcje Warszawa
06 Jan 2012 - 18:24:21

klimatyzacja belki chłodzące

Od ponad trzydziestu lat  rozwiązuje techniczne problemy w zakresie koncepcji instalacji wentylacyjnych. W dalszej części niniejszego artykułu zostanie zaprezentowanych szereg informacji mogących posłużyć fachowcom do zaprojektowania, wraz z doborem urządzeń, różnych wariantów systemów stropów chłodzących i klimatyzacji. 
   Tradycyjna instalacja klimatyzacji doprowadzająca wyłącznie powietrze do pomieszczenia jest przeważnie zwymiarowana w odniesieniu do wymaganej wydajności chłodniczej. Dlatego przeważnie dostarczany jest większy strumień powietrza zewnętrznego niż wymagane higieniczne minimum. W konsekwencji powstają większe, głośniejsze i energochłonne instalacje nie rzadko wywołujące zjawiska przeciągów. 
 
   Stropy chłodzące działają przez obniżenie temperatury widocznej powierzchni sufitu. Wykorzystuje się do tego specjalne, dostosowane do cech sufitu i wymaganej wydajności chłodniczej, elementy, przez które przepływa woda chłodząca. 
   Chłodne powierzchnie stropu odbierają ciepło od ludzi, przedmiotów, ścian pomieszczenia oraz eliminują zyski ciepła od napromieniowania słonecznego przez przezroczyste przegrody szklane na drodze promieniowania termicznego, a głównie poprzez naturalną konwekcję swobodną. Ta energia cieplna zostaje odtransportowana przez wodę cyrkulującą w stropie. 
   Stropy chłodzące tak jak klimatyzatory odprowadzają tylko ciepło, nie zmieniają innych, ważnych parametrów decydujących o jakości powietrza w pomieszczeniu. Występuje zatem konieczność doprowadzenia powietrza zewnętrznego ze względów higienicznych i odprowadzenia zanieczyszczeń w tzw. powietrzu zużytym (CO2, dym papierosowy, związki eteryczne itp.). Wentylacja jest niezbędna także ze względu na konieczność odprowadzenia nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. 

 

   Podejmując decyzję o wyborze typu sufitu klimatyzacyjnego, np. podwieszany metalowy lub wykonany z płyt gipsowo - kartonowych należy uwzględnić jego najważniejsze, specyficzne cechy tak montażowe jak również eksploatacyjne. Są to m.in. właściwa wydajność chłodnicza, proces i czas montażu i wiele innych. 
   W takim przypadku należy postępować według następujących zasad: 
 Uwzględniając poziomy rzut pomieszczenia, płaszczyzny stropu z wbudowanymi elementami (oświetlenie, nawiewniki i inne), zredukowaną miejscowo wysokość podwieszenia (np. podciągi), można ustalić prawdopodobny, możliwy współczynnik wypełnienia β elementów stropu. Współczynnik wypełnienia β - udział aktywnej powierzchni stropu chłodzącego w całkowitej powierzchni sufitu. Wartości β przekraczające 75% są rzadko osiągane. 
 Z diagramu A należy odczytać wskaźnik jednostkowej wydajności chłodniczej dla wybranego typu stropu. Taki przykładowy dobór przeprowadzono przy parametrach: 
- temp. w pomieszczeniu 26oC, 
- śred. temp. wody chłodz. 17-18oC (przy temperaturze zasilania wodą chłodzącą 16oC przyrost jej temperatury wynosi 2 do 4 K), zalecana różnica między temperaturą powietrza w pomieszczeniu i średnią temperaturą wody chłodzącej powinna być na poziomie Δt = 8...9 K. 
 korzystając z wykresu B należy sprawdzić, czy występujące obciążenia cieplne (wartości oszacowane, wg wytycznych VDI lub za pomocą symulacji) mogą zostać odprowadzone (skompensowane) przez wybrany typ stropu przy współczynniku wypełnienia β. 
Admin · 186 views · 0 comments
Categories: First category

Permanent link to full entry

http://klimatyzacja.youblog.net/o-montazu-klimatyzac-b1/klimatyzacja-belki-chodzce-b1-p4.htm

Comments

No Comment for this post yet...


Leave a comment

No comments are allowed in this blog