Calendar

October 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 << < > >>
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Who's Online?

Member: 0
Visitor: 1

Announce

rss Syndication

Links

  • wentylacja Warszawa
  • klimatyzacja precyzyjna Warszawa
  • klimatyzacja
  • atrakcje Warszawa
06 Jan 2012 - 18:18:14

kriogenika

 W ostatnich latach daje się zauważyć rosnące zainteresowanie technologią zamrażania kriogenicznego nazywanego też zamrażaniem szokowym. Technologia ta związana jest z wykorzystaniem kriocieczy, a dokładnie z wykorzystaniem ciepła parowania oraz ciepła przegrzania pary czynników kriogenicznych. Z dużej ilości dostępnych na rynku kriocieczy które teoretycznie można by używać do zamrażania żywności, praktyczne zastosowanie znalazły tylko dwie: ciekły azot (LN2) i dwutlenek węgla (CO2). Inne nie są stosowane, głównie ze względu na problemy bezpieczeństwa pracy, szkodliwe działanie na produkty oraz cenę. 

   Chociaż wg kryterium granicznej temperatury przy jakiej ciecze zalicza się do kriogenicznych (opisane powyżej), dwutlenek węgla nie mieści się w tym zakresie, to jednak ze względu na podobny charakter zastosowania, metody wykorzystujące CO2 także zaliczane są do kriogenicznych. Temperatura sublimacji dwutlenku węgla wynosi -78,5oC (CO2 przy ciśnieniu atmosferycznym nie występuje w fazie ciekłej jedynie w stałej lub gazowej - z reguły więc podaje się jego temperaturę sublimacji). Własności azotu oraz dwutlenku węgla, które szczególnie uwzględniane są w technologiach kriogenicznego zamrażania żywności. Liczne badania wykazały, że czynniki te nie mają negatywnego chemicznego oddziaływania na własności zamrażanych w nich produktów, w związku z tym ich stosowanie praktycznie nie podlega ograniczeniom. 

   Zalety zastosowania czynników kriogenicznych wynikają przede wszystkim z ich własności. Pozytywny wpływ na intensywność wymiany ciepła pomiędzy zamrażanym produktem, a medium roboczym ma duża (w porównaniu z czynnikami wykorzystywanymi w tradycyjnych metodach) wartość czynnej różnicy temperatur wynikająca z niskiej temperatury kriogenu Należy tu także wymienić duże współczynniki wymiany ciepła, które w rezultacie sprowadzają się do skrócenia czasu zamrażania. Tak więc kriogeniczne metody zamrażania żywności znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie w procesach technologicznych istnieje potrzeba schładzania bądź zamrożenia produktu w bardzo krótkim czasie, korzystne jest szybkie powierzchniowe zamrożenie (wytworzenie powierzchniowej warstwy ochronnej) . 


Admin · 155 views · 0 comments
Categories: First category

Permanent link to full entry

http://klimatyzacja.youblog.net/o-montazu-klimatyzac-b1/kriogenika-b1-p3.htm

Comments

No Comment for this post yet...


Leave a comment

No comments are allowed in this blog