Calendar

October 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 << < > >>
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Who's Online?

Member: 0
Visitor: 1

Announce

rss Syndication

Links

  • wentylacja Warszawa
  • klimatyzacja precyzyjna Warszawa
  • klimatyzacja
  • atrakcje Warszawa
24 Oct 2013 - 20:06:59

termostat

Wykonałem napęd do klapki pieca składający się z silniczka dc 12v z dwiema krańcówkami (zasada działania korby) Mój problem polega na tym ze próbowałem za sterować to termostatem trzy stykowym, lecz niestety po kilku termostatach dałem sobie spokój. Problem polega na tym ze nastawa jest bardzo mało miarodajna tzn ustawie np. 60 st C to klapka zamyka się przy 64 st C lub 58 st C. Histereza też nie za bardzo +/-5 st, wiec histereza + niedokładność= kicha. Na Alledrogo są regulatory temp elektroniczne z nastawą histerezy itd.( muszą być trzy stykowe, czyli ustawiam np. 60 st C osiąge tą temp i przełącza na drugi styk) Prosze o poradę jaki kupić nie drogi i czy zda egzamin. Fajny by był ten tylko czy się nada i czy można go u nas kupić. Problem nie leży w sterowaniu obiektem, lecz w samym obiekcie regulacji. Otwarcie klapki powoduje zwiększony napływ powietrza i zwiększone spalanie i zwiększony przepływ przepływ powietrza obok żaru do komina. Temperatura kotła nie wzrasta do czasu gdy żarzące zarzewie nie rozszerzy się. W chwili gdy Twoja klapka się zamknie jest tyle żaru w kotle, że wystąpi przegrzanie. Nie rób z tego problemu, lub dodaj do swojego systemu regulacji kontrolę temperatury w komorze spalania. Żaden sterownik elektroniczny dotąd (według mojej opinii) nawet nie zbliżył się jeśli chodzi o perfekcyjność działania do normalnych miarkowników termodynamicznych. Miarkownik mechaniczny do płaszcza odpada ponieważ nie mam na niego miejsca (piec samoróbka za dużo zachodu spuszczać wodę z układu, rozbierać ocieplenie nawiercać otwór i spawanie) Miałem założony termostat przylgowy złącze spdt (trzy stykowy) wszystko było ok ale jak pa;iłem w piecy to dopiero po godzinie dobrzy pokazywał temp. Palę drewnem suchym i na tak sterowanej klapce było wszystko ok tzn ustawiam na np. 60 st klapka zamyka się, wiadomo bezwładność pieca temp skacze 62-64 st, po około 30-40 min spada na 58 st klapka się otwiera i znów zaczyna palić do tych 60 st. Sterownik ten chcę zastosować po to aby dobrze wskazywał temp i otwierał klapkę przy takiej histerezie jak ustawie. Wypróbowałem to i naprawdę jest to dobre rozwiązanie, zużywam mniej opału i nie musze co chwile latać do kotłowni. Chodzi mi o to czy ten drugi sterownik za 100 zł ma przekażnik trzy stykowy czyli wiadomo jak gdzeje to styki są zwarte i jak osiągnie ustawioną temp to przełącz na drygi stych chłodzenie 

Największym błędem konstruktorów jest nadal brak zrozumienia zasady działania kotła stałopalnego i zjawisk w nim zachodzących. 

Paradoksem jest, że największym mankamentem zwykłego miarkownika jest to , że steruje on według zmiennej logarytmicznej a nie liniowo ..... a za sterowniki elektroniczne z PID większość producentów każe sobie dopłacać.   

Admin · 113 views · 0 comments

Permanent link to full entry

http://klimatyzacja.youblog.net/o-montazu-klimatyzac-b1/termostat-b1-p16.htm

Comments

No Comment for this post yet...


Leave a comment

No comments are allowed in this blog